Jäsenyhdistykset

Haluaako yhdistyksesi liittyä Suomen Kansanmusiikkiliiton jäseneksi? Kysy lisää toiminnanjohtajalta, ks. Yhteystiedot

Etelä-Hämeen Kansanmusiikin Ystävät
Puheenjohtaja: Mikko Liukkonen,  040 762 1240, mikko.liukkonen50(ät)gmail.com
Sihteeri: Helena Parkkonen,  helena.parkkonen(ät)gmail.com, 044 0582278
Aluetoimittaja: Helena Parkkonen,  helena.parkkonen(ät)gmail.com, 044 0582278
Rahastonhoitaja: Mikko Liukkonen

Eteläpohjalaiset Spelit Kansanmusiikkiyhdistys, www.spelit.fi, www.facebook.com/EtelapohjalaisetSpelit/
Puheenjohtaja: Timo Saarimäki, puh. 050 5303 405, timo.saarimaki(at)gmail.com
Sihteeri: Elli Asunmaa, 040 725 2609, elli.asunmaa(ät)gmail.com
Eteläpohjalaiset Spelit ry,  ep.spelit(at)gmail.com
Aluetoimittaja: Timo Saarimäki, puh. 050 5303 405, timo.saarimaki(at)gmail.com

Hämeen Kansanmusiikkiyhdistys, hameenkansanmusiikkiyhdistys.fi, Facebook-sivut
Puheenjohtaja: Sirpa Olkinuora, puh. 050 360 2681, sirpa.olkinuora(ät)gmail.com
Aluetoimittaja: Elina Vainikka, 044 3430 774, ellu.vainikka(ät)gmail.com
Rahastonhoitaja: Weijo Koskiranta, veijo.koskiranta(ät)saunalahti.fi

Itä-Savon Kansanmusiikkiyhdistys, www.facebook.com/ItaSavonKamu/
Puheenjohtaja:  Annamaija Asikainen,  puh. 040 7063120,  annukkamaija.asikainen(at)gmail.com
Sihteeri: Raija-Liisa Karjalainen, raija-liisa.karjalainen58(at)gmail.com, puh. 044 3060658
Rahastonhoitaja ja aluetoimittaja:  Veli-Matti Kähmi, velimatti.kahmi(at)gmail.com

Kainuun Kansanmusiikkiyhdistys, Kaikamu, www.kaikamu.fi
Puheenjohtaja: Pekka Huttu-Hiltunen, 040 1798600, pekka.huttu-hiltunen(ät)runolaulu.fi
Varapuheenjohtaja: Eero Määttä, 044 2244666, eero.pelimanni(ät)gmail.com
Sihteeri-taloudenhoitaja: Kaarina Malinen, Kainuun Kansanmusiikkiyhdistys, Kainuuntie 99, 88900 Kuhmo, kaarina.malinen(ät)runolaulu.fi, puh. 044 350 1394
Aluetoimittaja: Pekka Huttu-Hiltunen, 040 1798600, pekka.huttu-hiltunen(ät)runolaulu.fi

Kaustisen pelimanniyhdistys, kaustisenpelimanniyhdistys.blogspot.fi, www.facebook.com/pages/
Kaustisen-Pelimanniyhdistys
Puheenjohtaja: Elina Havia, puh. 040 7321038, eljarvel(ät)gmail.com
Sihteeri: Annemaria Uusitalo, 040 7120013, annemaria.uusitalo(ät)kaustinen.fi
Aluetoimittaja: Elina Havia, puh. 040 7321038, eljarvel(ät)gmail.com

Keski-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys, Facebook-sivut, info.kskmy(ät)gmail.com
Puheenjohtaja: Heikki Lavonius, puh. 0400 666782, lavonius.heikki(ät)gmail.com
Sihteeri, aluetoimittaja ja taloaudenhoitaja: Antti Sulin, puh. 040 748 0871, antti.sulin(ät)gmail.com
Kapellimestari: Outi Penttinen

Kymenlaakson Kansanmusiikkiyhdistys
Puheenjohtaja:  Arttu Kunnasto, 0400 936018, arttu.kunnasto(at)gmail.com
Sihteeri ja aluetoimittaja: Maiju Laurila laurila.maijuss(ät)gmail.com
Varapuheenjohtaja:  Sami Suoknuuti
Rahastonhoitaja Susanna Apo-Syrjänen

Kymenlaakson pelimannikuoro ja -orkesteriyhdistys
Puheenjohtaja: Riitta Riihelä, puh. 0400 346 545, riitta.riihela(ät)pp.inet.fii

Lapin Kansanmusiikki ry , www.facebook.com/lapinkansanmusiikki/
Puheenjohtaja: Jukka Hannula, puh. 0400 536181, jukka.hannula(ät)gmail.com
Aluetoimittaja: Katri Kittilä, katrikit(ät)gmail.com, 050 353 5981

Orivesi All Stars, orivesiallstars.fi/
orivesiallstars(ät)gmail.com
Aluetoimittaja: Liisa Kantola puh. 0505610329, lkakantola(ät)gmail.com

Pohjois-Karjalan Kansanmusiikkiyhdistyspelimanni.net/pkpelimannit, pelimanni.fi/?page_id=364
Puheenjohtaja: Kirsi Uutinen, uutinen(ät)gmail.com
Sihteeri:  Heta Laakkonen hetalaakkonen(ät)gmail.com

Pohjois-Pohjanmaan Kansanmusiikkiyhdistys, www.ppkyhdistys.net
, www.facebook.com/pohjoispohjanmaankansanmusiikkiyhdistys/
Puheenjohtaja: Esko Holappa,  puh. 0400 226172, eskojuhani.holappa(ät)gmail.com
Varapuheenjohtaja: Osmo Hakosalo, osmo.hakosalo(ät)gmail.com
Sihteeri: Liisa Kantola, lkakantola(ät)gmail.com
Aluetoimittaja:  Esko Holappa,  puh. 0400 226172, eskojuhani.holappa(ät)gmail.com
Rahastonhoitaja: Annamari Martinviita, martinviita(ät)gmail.com

Pohjois-Savon Kansanmusiikkiyhdistys, https://www.facebook.com/groups/2015374585389645/
Puheenjohtaja: Markku Vuori, puh. 0500 577486, markku.vuori(ät)elisanet.fi
Sihteeri: Seppo Kononen,  puh. 050 5461317,  seppo.kononen(ät)savonsanomat.fi
Aluetoimittaja: Seppo Kononen,  puh. 050 5461317,  seppo.kononen(ät)savonsanomat.fi

Satakunnan Kansanmusiikkiyhdistys,www.facebook.com/satakunnankansanmusiikkiyhdistys?fref=ts
Puheenjohtaja: Kirsi Viitala, kirsi.m.viitala(ät)gmail.com, puh. 0407272455
Sihteeri: Leena Kivi, 0405742547, leena.kivi(at)evl.fi
Aluetoimittaja: Heidi Huovinen, 0503820398 hjhuovinen(ät)gmail.com
Rahastonhoitaja: Pirjo Äijö, pirjoaijo(ät)luukku.com

Suomen Huuliharpistit, www.suomenhuuliharpistit.fi
Puheenjohtaja: Juha Mykkänen,  juhamyk(a)gmail.com, puh. 040 832 1152
Sihteeri: Kyösti Kuusela,  puh. 040 5570 870, kyosti.kuusela(at)gmail.com
Aluetoimittaja, nettivastaava jäsenrekisteri: Jorma Mäkinen, jorta.makinen(ät)gmail.com, 405 462 778
Rahastonhoitaja: Pentti Hiivala, pentti.hiivala(ät)pp1.inet.fi

Suomen Sahansoittajat, www.suomensahansoittajat.net
Puheenjohtaja: Sami Tupala,  puh. 050 570 1299, sami.tupala(ät)kotikone.fi
Sihteeri: Tarja Tupala, puh. 050 441 03010 , tarjatupala(ät)gmail.com
Aluetoimittaja: Sami Tupala,  puh. 050 570 1299, sami.tupala(ät)kotikone.fi

Truba rywww.facebook.com/trubary, trubary(ät)gmail.com
Puheenjohtaja: Caro-Viljami Kauhanen, trubary(ät)gmail.com
Sihteeri: Teresa Innanen
Rahastonhoitaja: Marianna Aukee, trubary(ät)gmail.com
Aluetoimittaja ja tiedottaja: Saana Pulkkinen, trubary(ät)gmail.com, saanapulk(ät)gmail.com

Uudenmaan Kansanmusiikkiyhdistys,www.uudenmaankamu.net, facebook.com/uudenmaankansanmusiikkiyhdistys/
Puheenjohtaja: Tony Wallius, 050 550 81 84,  kamu(ät)uudenmaankamu.net
Sihteeri: Anja Luukkonen,  044 5759 558, luukkonen.anja(ät)gmail.com
Tuottaja ja aluetoimittaja: Anja Hinkkanen, 0500 850788, anja.hinkkanen(ät)gmail.com
Rahastonhoitaja: Lasse Wallius, 050 550 2013

Varsinais-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys, www.vskamu.fi, Facebook-sivut
Puheenjohtaja: Ilmari Hunsa, 045 6792 915,  ilu.hunsa(ät)gmail.com
Sihteeri: Anna Pohjola, akpohjola(ät)gmail.com tai vspelimannit(ät)gmail.com, 0400 586230
Aluetoimittaja: Veikko Lahtinen, veikkoa.lahtinen(ät)gmail.com
Rahastonhoitaja: Annukka Janka-Murros hanneannukka(ät)gmail.com, 040 7030281

Vieska Folk, vieskafolk.fi, https://www.facebook.com/bordunayhtye

Puheenjohtaja: Hannu Simi, puh. 0440 430387
Sihteeri: Arja Pelkonen, puh.  ‭044 569 6314‬
Sähköposti: vieska.folk (at) gmail.com

Ylä-Savon Pelimannit www.facebook.com/groups/256690411400925/
Puheenjohtaja: Kari Auvinen,  puh. 050 5354514, kariantero.auvinen(at)gmail.com
Sihteeri: Riitta Auvinen, riitta.tiitulainen(ät)gmail.com
Rahastonhoitaja Irja Niiranen, sähköposti irjaanneli.niiranen(ät)pp1.inet.fi
Aluetoimittaja: Seppo Kononen, puh. 050 5461317, seppo.kononen(ät)savonsanomat.fi