liitto
 

Jäsenyhdistykset

Haluaako yhdistyksesi liittyä Suomen Kansanmusiikkiliiton jäseneksi? Kysy lisää toiminnanjohtajalta, ks. Yhteystiedot

Etelä-Hämeen Kansanmusiikin Ystävät
Puheenjohtaja: Aimo Mantere, Porttikatu 9, 15700 Lahti, puh. 050 5261048, 0400 6787, aimo.mantere (ät) gmail.com
Sihteeri: Raimo Salmela,  Kirkolantie 54,  17450 Iso-Äiniö, puh.0440 312214, raimo.salmela(at)elisanet.fi
Aluetoimittaja: Raimo Salmela,  Kirkolantie 54,  17450 Iso-Äiniö, puh.0440 312214, raimo.salmela(at)elisanet.fi

Eteläpohjalaiset Spelit Kansanmusiikkiyhdistys, www.spelit.fi
Puheenjohtaja: Timo Saarimäki, Yrjöntie 4, 60560 Halkosaari, puh. 050 5303 405, timo.saarimaki(at)nic.fi
Sihteeri: Jaakko Rajala, Hirvisentie 17 C, 60200 Seinäjoki, 040 5278065, jaakko.rajala(at)nic.fi
Eteläpohjalaiset Spelit ry, Opistontie 111,  60800  Ilmajoki, ep.spelit(at)gmail.com
Aluetoimittaja: Timo Saarimäki, Yrjöntie 4, 60560 Halkosaari, puh. 050 5303 405, timo.saarimaki(at)nic.fi

Hämeen Kansanmusiikkiyhdistys, hameenkansanmusiikkiyhdistys.fi
Puheenjohtaja: Sirpa Olkinuora, Sointulantie 3 B 5, 34600 Ruovesi, puh. 050 360 2681, sirpa.olkinuora(ät)gmail.com
Sihteeri: Antti Valtakari, puh. 0400 633306, info(at)hameenkansanmusiikkiyhdistys.fi
Aluetoimittaja: valitaan myöhemmin

Itä-Savon Kansanmusiikkiyhdistys, pelimanni.net/ispelimannit
Puheenjohtaja:  Annamaija Asikainen, Haapatie 6, 58500 Punkaharju, puh. 040 7063120,  annukkamaija.asikainen(at)gmail.com
Varapuheenjohtaja: Seppo Kaskinen, Vanha Viipurintie 435, 58550 Putikko, 050 341 9191, seppo.kaskinen(at)wippies.fi
Sihteeri ja aluetoimittaja:  Veli-Matti Kähmi, Vanhatie 254, 58550 Putikko, 0400 501 373, velimatti.kahmi(at)gmail.com
Aluetoimittaja: Raili Pulkkinen, Porkalantie 126, 58580 Vuoriniemi, 050 339 32 33, raili.pulkkinen40(at)gmail.com

Kainuun Kansanmusiikkiyhdistys, Kaikamu, www.kaikamu.fi
Puheenjohtaja: Pekka Huttu-Hiltunen, Petranpolku 3, 88900 Kuhmo, 044 250 1395, pekka.huttu-hiltunen(ät)runolaulu.fi
Sihteeri: Sari Karikko, Kainuun Kansanmusiikkiyhdistys, Kainuuntie 99, 88900 Kuhmo, sari.karikko(ät)runolaulu.fi, puh. 044 350 1393 (hoitovapaalla vuoden 2015 loppuun)
Vs. sihteeri: Kaarina Malinen, Kainuun Kansanmusiikkiyhdistys, Kainuuntie 99, 88900 Kuhmo, kaarina.malinen(ät)runolaulu.fi, puh. 044 350 1394
Aluetoimittaja: Pekka Huttu-Hiltunen, Petranpolku 3, 88900 Kuhmo, 044 250 1395, pekka.huttu-hiltunen(ät)runolaulu.fi

Kaustisen pelimanniyhdistys, yhdistyksen, kaustisenpelimanniyhdistys.blogspot.fi, facebook-sivu
Puheenjohtaja: Elina Havia, Rantatie 83, 69600 Kaustinen, puh. 040 7321038, eljarvel(ät)gmail.com
Sihteeri: Annemaria Uusitalo, 040 7706270, annemaria.uusitalo(ät)kaustinen.fi
Aluetoimittaja: Elina Havia, Rantatie 83, 69600 Kaustinen, puh. 040 7321038, eljarvel(ät)gmail.com

Keski-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys,  www.kskmy.fi
Puheenjohtaja: Heikki Lavonius, Rajatie 20, 42100 Jämsä, puh. 0400 666782, lavonius.heikki(ät)gmail.com
Sihteeri: Antti Sulin, puh. 040 748 0871, info(ät)kskmy.fi
Aluetoimittaja: Antti Sulin, info(ät)kskmy.fi

Kymenlaakson Kansanmusiikkiyhdistys,   www.kymenkamu.com
Puheenjohtaja:  Leena Viitala-Sjöblom, Tuomivaarantie 17, 45100 Kouvola, puh. 040 523 3257, leena.viitala-sjoblom(ät)pp.inet.fi
Sihteeri: Jouni Sjöblom, Tuomivaarantie 17, 45100 Kouvola, puh. 040 553 0336, jouni.sjoblom(at)pp.inet.fi
Aluetoimittaja: Jouni Sjöblom, Tuomivaarantie 17, 45100 Kouvola, puh. 040 553 0336, jouni.sjoblom(at)pp.inet.fi

Kymenlaakson pelimannikuoro ja -orkesteriyhdistys
Puheenjohtaja: Riitta Riihelä, Lappeenrannantie 495, 49730 Muurikkala, puh. 0400 346 545, riitta.riihela(ät)pp.inet.fi
Aluetoimittaja: Riitta Riihelä, Lappeenrannantie 495, 49730 Muurikkala, puh. 0400 346 545, riitta.riihela(ät)pp.inet.fi

Lapin Kansanmusiikki ry
Puheenjohtaja: Jukka Hannula, Pohjantie 179, 99600 Sodankylä, puh. 0400 536181, jukka.hannula(ät)gmail.com
Aluetoimittaja: Katri Kittilä, katrikit(ät)gmail.com, 050 353 5981

Pohjois-Karjalan Kansanmusiikkiyhdistyspelimanni.net/pkpelimannit, pelimanni.fi/?page_id=364
Puheenjohtaja: Ari Tarkiainen, puh. 050 4000184, tarkiainenari(ät)gmail.com
Sihteeri:  Mari Piirainen, puh.  040 7398989, elsa.piira(ät)gmail.com
Aluetoimittaja: Ari Tarkiainen, puh. 050 4000184, tarkiainenari(ät)gmail.com

Pohjois-Pohjanmaan Kansanmusiikkiyhdistys, www.ppkyhdistys.net
Puheenjohtaja: Esko Holappa,  Pyhäjärventie 424,  86810 Pyhäjärvi, puh. 0400 226172, eskojuhani.holappa(ät)gmail.com
Sihteeri: Anne Riepula, Kaipaisentie 2 A 1, 95100 Kuivaniemi, puh. 0400 700681,  anne.riepula(ät)pp.inet.fi
Aluetoimittaja:  Esko Holappa,  Pyhäjärventie 424,  86810 Pyhäjärvi, puh. 0400 226172, eskojuhani.holappa(ät)gmail.com

Pohjois-Savon Kansanmusiikkiyhdistys
Puheenjohtaja: Markku Vuori, Myllärintie 2, 71470 Oravikoski, puh. 0500 577486, markku.vuori(ät)elisanet.fi
Sihteeri: Seppo Kononen,  puh. 050 5461317,  seppo.kononen(ät)savonsanomat.fi
Aluetoimittaja: Seppo Kononen,  puh. 050 5461317,  seppo.kononen(ät)savonsanomat.fi

Satakunnan Kansanmusiikkiyhdistys,www.facebook.com/satakunnankansanmusiikkiyhdistys?fref=ts
Puheenjohtaja: Kirsi Viitala, Järvensivuntie 385, 38360 Sastamala. kirsi.m.viitala(ät)gmail.com, puh. 040 7272454
Sihteeri: Leena Kivi, leena.kivi(at)evl.fi
Aluetoimittaja: Leena Kivi, leena.kivi(at)evl.fi

Suomen Huuliharpistit, www.suomenhuuliharpistit.fi
Puheenjohtaja: Pertti Takkinen, Simulantie 10, 35990 KOLHO, takkinen.pertti(ät)gmail.com
Sihteeri: Kyösti Kuusela, Insinöörinkatu 32 B 91, 33720 Tampere, puh. 040 5570 870, kyosti.kuusela(at)gmail.com
Aluetoimittaja: Jorma Mäkinen, jorta.makinen(ät)gmail.com

Suomen Sahansoittajat, www.suomensahansoittajat.net
Puheenjohtaja: Sami Tupala,  puh. 050 570 1299, sami.tupala(ät)kotikone.fi
Sihteeri: Tarja Tupala, puh. 050 441 03010 , tarja.tupala(ät)kotikone.fi
Aluetoimittaja: Sami Tupala,  puh. 050 570 1299, sami.tupala(ät)kotikone.fi

Truba ry www.facebook.com/trubary, trubary(ät)gmail.com
Puheenjohtaja: Laura Suurla, laura.suurla(ät)hotmail.com
Sihteeri: Juha Kuurajärvi, Kaustinen, puh. 044 522 3338, juha.kuurajarvi(ät)gmail.com
Aluetoimittaja: Laura Suurla, laura.suurla(ät)hotmail.com

Uudenmaan Kansanmusiikkiyhdistys,www.uudenmaankamu.net, www.facebook.com/Uudenmaan-Kansanmusiikkiyhdistys-ry-180536085441658/timeline
Puheenjohtaja: Tony Wallius, 050 550 81 84,  tony.wallius(ät)kolumbus.fi, kamu(ät)uudenmaankamu.net
Sihteeri: Anja Luukkonen, Lillukkakuja 4, 01350 Vantaa0, 044 5759 558, luukkonen.anja(ät)gmail.com
Tuottaja ja aluetoimittaja: Anja Hinkkanen, 0500 850788, anja.hinkkanen(ät)gmail.com

Varsinais-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys, www.vskamu.fi
Puheenjohtaja: Jukka Janka-Murros, Työnjohtajankatu 11 B 12, 20320 Turku, 0400 316 814, jukka(ät)janka-murros.fi
Sihteeri: Heli Janka‐Murros, Työnjohtajankatu 11 B 12, 20320 Turku, 040 586 2561, heli.janka‐murros(ät)turku.fi, vspelimannit(ät)gmail.com
Aluetoimitaja: Veikko Lahtinen, veikkoa.lahtinen(ät)gmail.com
Rahastonhoitaja: Lasse Nivalinna, Kimalantie 435, 31530 Pyöli, 0400 431 263,  lasse.nivalinna(ät)ebaana.net

Varsinais-Suomen Kansanmusiikkiyhdistyksen esittely ja yhtyelinkit

Ylä-Savon Pelimannit
Puheenjohtaja: Kari Auvinen, Porosuontie 35, 74100 Iisalmi, puh. 050 5354514, kariantero.auvinen(at)gmail.com
Sihteeri: Anna-Kaisa Tolvanen, Mökkiläntie 37, 73230 Syvärinpää, puh. 040 7746837, anna-kaisa tolvanen(ät)evl.fi
Aluetoimittaja: Pertti Malinen, malipe2(ät)luukku.com