liitto
 

Arkisto

Pelimanni-lehden arkistojen aarteita:

Pelimanni 4/2010 Pohjoismaiset mestaruuskilpailut Nord10 Kuukauden pelimanni Anja Kosonen Persoonallisia pelimanniyhtyeitä: Iin Laulupelimannit

Pelimanni 3/2010 Kuukauden pelimanni Vesa Kari

Pelimanni 2/2010 Kuukauden pelimanni Erkki Vepsäläinen Persoonallisia pelimanniyhtyeitä: Veres

Pelimanni 1/2010 Oriveden kansanmusiikkikurssit

Pelimanni 1/2004 Kuukauden pelimanni Gay Nixon

Pelimanni 4/2003 Kuukauden pelimanni Kyläpelimannit Jarmo Romppanen ja Pekka Pentikäinen

Pelimanni 3/2003 Kuukauden pelimanni Timo Myllykangas

Pelimanni 4/2002 Kuukauden pelimanni Ilpo Saastamoinen

Pelimanni 3/2002 Kuukauden pelimannit Reetta ja Tuukka Vähätalo

Pelimanni 3/2001 Kuukauden pelimanni Kalevi Kainulainen

Pelimanni 1/2001 Kuukauden pelimanni Arja Kastinen

Pelimanni 3/2000 Kuukauden pelimanni Harri Wessman

Pelimanni 2/2000 Kuukauden pelimanni Jaakko Heikkinen

Pelimanni 1/1999 Pelimannin kaskupalsta

Pelimanni 3/1998 Kuukauden pelimanni Hannu Seppänen

Pelimanni 2/1996 Ensimmäinen Nettipelimanni

Sekä uutuusarvioita vuosien varrelta:

3/2010 2/2010 1/2010 4/2003 3/2003 2/2003 4/2002 2/2002 1/2002 4/2001 3/2001 2/2001

Kansanmusiikkiliiton toimintaa

Samuelin Poloneesi 2006 Joensuussa – 2007 Rovaniemellä2008 Porissa2009 Helsingissä  – 2010 Kaustisella2011 Savonlinnassa2012 Helsingissä2013 Haminassa 2014 Raumalla -2015 Helsingissä

Oriveden kansanmusiikkikurssit 2008200920102011

Kiertuetoiminta

Kevät 2009: Veera Voima, Sväng, Ruuti, Ville Ojanen & Rautavaara

Syksy 2009: Hilja Grönfors Trio, Duo Hirvonen & Kettunen, Teija Niku & Grupa Balkan, Trepaanit

Kevät 2010: Arto Järvelä, Luna Nova, Hiite, Freija

Syksy 2010: Juuri & Juuri, Ville Kangas ja Puuma, Shava, Yläsävel

Kevät 2011: Anne-Mari Kivimäki & Piia Kleemola, The World Mänkeri Orchestra, Kosto, Luomala & Salminen

Syksy 2011: Raudantakoja, Jaakko Laitinen & Väärä Raha, Liisa & Tellu: Vienan naisia, Duo Elina Järvelä & Juha Virtanen

Kevät 2012: Tallari, Vidar Skrede Dynamo Band, Ampron Prunni, Jouko Kyhälä & Saalas

Syksy 2012: Haka, Kardemimmit, Ilona Korhonen, Rosenfink

Kevät 2013: Nordik Tree, Pekko Käppi & Faarao Pirttikangas, Esko Järvelä Epic Male Band, Ulla Pirttijärvi & Ulda

Syksy 2013: Ilkka Heinonen Trio, MeNaiset, Folkkarit, Pauliina Syrjälä

Kevät 2014: Filip Jers & Jouko Kyhälä, Karuna, Vonkale, Wind on Wind

Syksy 2014: Nåmen, Celenka, Rönsy, 5/5

Kevät 2015: Tapani Varis Ensemble, Sähköpaimen, Tuomas Logrén & Savuava Kirnu, Akkajee

Syksy 2015: Bill Hota & The Pulvers, Päre, Lepistö & Lehti, Unaja

Kevät 2016: Päivi Hirvonen Solo, Ruumiinmullat, ENKEL, Sami Kukka

Edellisten nettisivujen etusivu